Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Kúpa

V tomto článku sa budem venovať kúpe morčat.Bude pomôckou pre začínajúcich chovateľov.

                                                     Kúpa morčiatka               

Možností ako získať morča je mnoho. Ale ako si vybrať tú správnu?To sa dozviete v nasledujúcom článku.
1.Kde sa vlastne dá morčiatko kúpiť?
Morčiatko sa dá kúpiť v chovprodukte.Od chovateľov,ktorí majú chovateľskú stanicu,ale aj darovaním či kúpou od ľudí,ktorí sa rozhodli morčiatko už nechovať.Alebo od ľudí,ktorí vychovali mláďatká.
2.Aké sú výhody na nevýhody morčiatka:
a)zakúpeného v chovprodukte?

Výhody:V tomto prípade ja len jedna výhoda.A to že morčiatko kúpite za nízku cenu.
Nevýhody:Tých je na rozdiel od výhod veľa.Domov si mzete doniesť príliš malé morčiatko.Toto sa stalo mojej kamarátke pri úplne prvom morčiatku.Morčiatko zomrelo za dva týždne,aj keď malo všetko čo potrebovalo.Tiež si domov môžete doniesť gravidnú samicu či choré morčiatko.U gravidnej samice v nízkom štádiu sa to spozorovať nadá.Ale vo vyšom štádiu gravidity vidíte pohyby na jej zväčšenom brušku.Môžete si doniesť príliš malú gravidnú samicu tá je veľmi ohrozená.Príliš malá samička môže pri pôrode zahynúť a tektiež aj jej mláďatka.To že si takúto samičku donesiete domov je veľmi pravdepodobné.Domov si môžete doniesť aj choré morčiatko.ale tu je pravdepodobnosť menšia.Ak si morčiatko pred kúpou dobre pozriete možete tomu predísť.V nižšom štádiu sa to spozorovať nedá.Vo vyšom štádiu sa to spozorovať dá morčiatko je apatické,odmieta potravu.Tiež sa môže stať že si donesiete morčiatko s parazitmi.Ale aj tomu sa dá predísť dôkladnou kontrolou predtým ako si morčiatko kúpite.Morčiatko bude vyplašené,nebude navyknuté na ľudí.V chovproduktoch sa morčiatkam nevenujú.V chovproduktoch sú morčiatka spolu bez ohľadu na pohlavie.Takéto morčiatka majú väččinou ohryzené ušká.
b)zakúpeného v chovateľskej stanici.
Výhody:Morčiatko je navyknuté na ľudí.V chovateľských staniciach predávajú šlachtené morčiatka s PP alebo bez PP.Môžete si zakúpiť čistokrvné morčiatko rôznych plemien a farieb.Riziko že zakúpite choré morčiatko alebo gravidnú samičku je minimálne.
Nevýhody:Nevýhoda kúpy je vo vyšej cene.
c)zakúpeného alebo darovaného od ľudí, ktorí sa rozhodli morčiatko už nechovať
Výhody:Morčiatko je navyknuté na ľudía zvyčajne krotké.V novom prostredí bude chvíľu vystrašené ale zvykne si.Ale iba za predpokladu že s ním bývali majitelia zaobcházadli dobre.Občas môžete k takémuto morčiatku získať lacno klietku.
Nevýhody:Takéto morčiatko morčiatko je zvyčajne dospelé,tedy sa dožije menej.Niekedy majitelia vek vedia ale niekedy,čo je väčšinou vždy,nie.Morčiatko  sa v dospelosti dožíva 5 až 10 rokov,niekedy aj viac.Aspoň sa majiteľa takéhoto morčiatka spýtajte či morčiatko kúpil dospelé alebo mláďa,a koľko ho už chová.Pomôže vám to aspoň trochu.
d)zakúpeného alebo darovaného od ľudí,ktorí ho vychovali od mláďatka
Výhody:Budete si istý že morčiatko bude krotké a naknuté na ľudí.Tiež budete vedie presný vek morčiatka a budete si istý že morčiatko nezažilo stres v chovprodukte.Takže si rýchlejšie privikne.
Nevýhody:V takomto prípade nevýhody neexistujú.

3.Ako žijú morčiatka v chovprodukte?
Morčiatka žijúce v chovprodukte majú ťažký život.Od materského mlieka sú odtrhnuté veľmi skoro.Aj keď malé morčiatko môže už od začiatku prímať aj inú potravu ako materské mlieko.Tieto morčiatka dajú iným zväčša k starším,ktoré ich osočujú,bijú.Ale samozrejme sa nájdu aj také,ktoré ich akceptujú.Horšie to zvládajú jednotlivci.Zväčša býva veľa morčiat v malom priestore.Tým pádom to spôsobuje ešte väčšiu agresivitu.Samčekovia väčšinou bojujú o samice.Ale o mnoho horšie je to keď sa samica hára.Dôsledkom týchto bitiek sú dohryzené uši,ktoré morčiatkam nedorastajú.Naštastie morčiatkam ohryzené ušká problémy nespôsobujú.Tiež majú ranky na zadočkoch.Tie sa zahoja.Morčiatka sú tiež stresované ľuďmi.Tiež nemajú nalepšiu stravu.Nedostávajú ovocie,zeleninu ani zelené krmivo.Sú zväčša kŕmené senom a obilními zmesami.
4.Kúpa
Kúpa morčata nieje to isté ako kúpa rožkov,že si ich obzrieme na ktorý sa nám páči ten si zoberiem.Morčiatka sú celkom iná káva.Každý koho poznám si morčiatko vyberal podĺa toho akú malo farbu.Ale to je úplne zle.Keď už si vyberáte morčiatko v chovprodukte treba si ho obzrieť,ale nie kvôli farbe.Hoci morčiatkam v chovprodukte sa nedá určiť povaha,vo vašej opatere sa môžu zmeniť.Ale je to výmimočné.Morčiatka najskôr dlhšie sledujte.Treba si na ňom všimnúť či je bojazlivé,ak je bojazlivé alebo kľudné .Ako zistiť či je bojazlivé?Bojazlivé morčiatko splašene behá pri každom pohybe v okolí klietky.S týmto morčiatko by ste nemali veľa zábavy.Veľmi dlho by trvalo pokým by si zvyklo.Občas sa stáva že morčiatko si nezvykne úplne.Morčiatko,ktoré sa vám pozdáva pozorujte.Zistíte tak či nemá problény či iné choroby. Poproste predavačku aby vám vybrané morča chytila a podala.Tak si môžete zistiť pohlavie,či nemá parazity.Zistiť ako veľmi má ohlodané ušká,skontrolovať pazúriky.Ak vám predavačka odmietne morčiatko podať odíte do iného chovproduktu.
5.Čo si na morčiatku pri kúpe všímať?
Srsť:
Na srstičke si treba všímať či nemá lysiny a parazity. Treba skontrolovať hlavne okolie očí a nosa.
Pokožka :
Nemá na nej šupinky na nej šupinky a iné nerovnosti .Pokožka ,hlavne na zadočku, môže byť dohryzená, najmä u samcov.
Papuľka:
Či morčiatko nemá zapálené kútiky a zvyšok papuľky. Morčiatko by nemalo slintať. Treba mu skontrolovať zúbky či mu rastú správne.
Očká:
Morčiatko by malo mať lesklé očká. Nemali by mokvať a slziť. Morčiatko môže mať nádor.
Nádor sa prejavuje ako biela presvitajúca škvrnka.
Noštek:
Treba skontrolovať či noštek nehnisá a netečie z neho. Treba skontrolovať aj okolie nošteka. Nemali by sa okolo neho nachádzať chrastičky.
Ušká:
Morčiatko nemá zapálené ušká, nenachádzajú sa v nich parazity. V okolí ušiek by sa nemali nachádzať chrastičky. Môže ich mať ohryzené .Pre morčiatko to nie je problém. V chovprodukte ich majú obhryzené takmer všetky morčiatka.
Análny a pohlavný otvor:
Sú čisté.
6.Čo bude morčiatko potrebovať?
Predtým ako si morčiatko kúpime by sme si mali zaobstarať tieto veci:(Samozrejeme si ich môžete zakúpiť spolu s morčiatkom.)
1.BÝVANIE

Klietku,akvárium alebo plastbox?Aké sú výhody a nevýhody?Toto sú otázky,ktoré  by si mal každý  položiť pred kúpou morčata.Ak s chovom začínate nasledujúci článok je pre vás vhodný.
a)Klietka
Výhody:Klietka má výbornú vetrateľnosť.Tiež je tu výhoda výberu kliety a príšlušenstva.Ľahšie čistenie.
Nevýhody:Klietka musí byť umiestnená na mieste kde nie je prievan.Inak hrozí riziko prechladnutia.Morča pri neustálom behaní robí neporiadok.Ale aj tento problém sa dá vyriešiť.Buď si kúpite klietku s vyvýšením dnom alebo morčiatku kúpite mačaciu podstielku.
b)Akvárium
Výhody:Morčiatko je chránené pre prievanom.Pri behaní nerobí neporiadok.
Nevýhody:Ťažšia manipulácia a čistenie.Riziko poškodenia.
c)Plastbox
Výhody:Morča je chránené pred prievanom.Nerobí neporiadok.Ľahšie čistenie.
Nenýhody:Sú drahšie.Menší výber príslušenstva.
2.NAPÁJADLO
Miska či napájačka?
Miska nie je vhodná.Morča si do nej nasype hobliny alebo si vodu vyleje.Prípadne si do nej sadne.Tým pádom je voda znehodnotená.Preto je miska nevhodné.Výhoda misky je v nízkej cene.
Napájčka:
Výhody:Nízka cena.Na slovensku je široký sortiment.
Nevýhody:Rýchlo sa pokazia.(Niektoré nie)

Akú napájačku kúpiť?
Napájačku kupujeme podľa toho či máme klietku alebo akvárium.Na našom trhu je mnoho značiek napáječiek,ale niektoré sú nekvalitné.Každý má iný názor na to aká napájačky by mala byť.Niektorí uprenostňujú napájačky s drôtikom iný s krúžkom ktorý sa prestrčí cez mreže.Na akrvárium existujú napájačky s prísavkou.Keď som mala akvárium mala som napájačku s prísavkou,niektoré napájačky majú prísavku ,ktorá držala dobre iné nie.Napájčky s prísavkou sú tiež vhodné na plastové klietky.

3.MISKA
Miska by mala byť keramická s glazúrovím povrchom.Plastové misky morčatá obhryzú.Oceľové znehodnocujú vitamíny.
4.PODSTIELKA:
Podstielka pre morča by nemala byť veľmi prašná.Podporuje zápal pľúc a očí.
Čo použiť ako podstielku?
Hobliny-bezprašné:najpoužívanejšie a najdostupnejšie riešenie, nízka cena, dobrá absorpcia, sú jemné (neotláčajú labky)
Kukuričná podstielka:bezprašné, vysoká absorpcia, otláčajú labky (vhodné pod hobliny), vyššia cena
Mačacia podstielka:
vysoká absorpcia, dobre pohlcuje pachy, bezprašné, otláčajú labky (vhodné pod hobliny), vyššia cena
Slama:
nízka absorpcia, bezprašná, nižšia cena , vhodné ako 2.vrstva iných podstielok
Papier-nepodtlačaný:
vhodný pri alergiách a ochoreniach, keď vadia bežné podstielky, veľmi časté menenie
Piliny:
ako podstielka nie sú vhodné, pretože sú príliš jemné a prašné
5.SENO:
 Viac o sene sa dozviete v sekcii strava.
6.SENNÍK:
 Senníky sa predávajú buď spolu s klietkou alebo sa dajú dokúpiť.Sortiment senníkov je veľký.Ale aký je vhodný pre vaše morčiatko? 

 

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist