Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Strava

                                Strava všeobecne

Strava Vášho morčiatka by mala byť pestrá.Mala by obsahovať päť základných zložiek potravy:
1.ovocie, zelenina a zelené krmino
2.seno
3.kŕmne zmesi s obilninami
4.pitná voda
5.doplnky stravy

Ovocie, zelenina a zelené krmivo

Sú pre morčiatko veľmi dôležitou súčastou stravy.Dodávajú mu vitamíny, minerály a iné nevyhnutné látky pre vaše morčiatko.

Ovocie:
Vhodné: Takmer všetko ovocie, podľa sezóny. Napr.: jablká, banány, jahody, grepy, melóny, kiwi, mandarínky, pomaranče, citróny, čerešne, ríbezle, melóny.
Čiastočne vhodné: Hrušky (veľké množstvo nafukuje).

Zelenina:
Vhodné: Listy karfiolu, mrkva, mrkvová vňať, zemiaky, paprika, petržlen, červená repa, uhorky, zeler, špenát, paradajky, cukety.
Čiastočne vhodné: hlávkový šalát a čínska kapusta (veľké množstvo dusičnanov), všetky druhy kapusty, karfiol, kaleráb aj s listami, brokolica, cvikla (spôsobujú nadúvanie).
Nevhodné: staršie listy hlavne červenej a bielej kapusty.
Jedovaté: zelené zemiaky, zemiakové klíčky, surová fazuľa.

Zelené krmivo
Vhodné: Tráva, púpavové listy, žihľava, praslička, rebríček, kostihoj.
Čiastočne vhodné: ďatelina (spôsobuje nadúvanie).
Jedovaté: medvedí cesnak

Ak si pre morča v období jar až jeseň zbierate zelené krmivo sami dbajte na to aby nepocházdalo z blískostí ciest,polí a tovární a tiež zelené kmivo nezbierame v parku ,kam chodia psíčkari.

Ak máte záhradu môžete morčatu vytvoriť výbeh.Mal by byž niekde blízko tieňa,aby sa malo morčiatko kde schovať pred horúčavami. Treba dbať na to aby malo morčiatko vo výbehu domček.Ale samozrejme treby ho aj chrániť.Výbeh by mal by skonštruovaný tak aby sa k nemu nedostali predátoky ako sú mačky a psi.Musí byť upevnený tak aby ho mačka alebo iný predátor neprevalil.Mal  by mať mriežky cez ktoré by tam predátor neprestrčil labky,vtedy by morčiatko bolo v strese preto je hlavný domček ak sa tam mačka lebo iný predátor dostal morčiatko sa tam ukryje.

Ak chcete aby malo morča aj v zime prísun vitamínov a nechcete aby dostávalo ovocie a zeleninu z chovproduktu tak si počas sezón naušte ovocie,V zime môžete namiešať vlastné krmivo.Tak tiež môžete na miešať aj vlastné kŕmne zmesi s oblininami ale tým sa budeme venovať neskôr.Ale samozrejme aj takéto kŕmne zmesi sa dajú kúpiť v dobrých chovproduktoch.

 

Seno

Morča by malo mať prísun čerstvýho sena,pretože obsahuje vlákninu pre morča veľmi dôležitú.Seno by malo mať morča v senníku,guly na seno alebo v jesličkách na seno.Väčina klietok obsahuje senníky.Pri výbere klietky uprednostňujte klietky,ktoré majú senníky zvonka.Niektoré morčatá sú veľmi hyperaktívne,skáču po klietkach a senník by si mohli zhodiť.Preto je výhoda mať senník zvonka.

Ako vybrať správene seno?
 Seno je dostupné v chovproduktoch ale aj supermarketoch.Ale ako vybrať to správna?Seno by nemalo byť veľmi zažtlé a prašné.Správne seno by malo mať mierne zelené.Ak by morča dostávalo prašné seno može to viesť k zápalu očí. Takéto seno podporuje výskyt zápalu pľúc.Tiež musíme dbať na to aby seno, ktoré kupujeme nebolo veľmi staré.Ak si seno súšíme sami musíme dbať na to aby  ,rovnako ako pri zbere zeleného krmiva, nepochádzalo z blízkosti ciet, tovární,železníc alebo polí.

Seno je veľmi  dôležitou súčastou potravy dlhosrstých morčiat.Súvisí to s tým že morčatý potrebujú niečo okúsavať.Ak nemajú na okúsavanie seno tak si okúsajú svoju srsť.

Krmné zmesi s obilninami

Kŕmne zmesi sa dajú kúpiť v chovprodukte alebo si ich sami môžete vyrobiť.Malo by obsahovať pšenicu,ovos,raž,kukuricu,
hrach,fazuľu ale aj vitamínové kolieska alebo guličky pre morčatá,ktoré sa dajú kúpiť v chovproduktoch a supermarketoch.
Ak však kupujeme krmivo tak si krmivo najskôr dôkladne prezrieme aby nebolo staré a napadnuté moľami alebo inými parazitmi.Tieto kŕmene zmesi by sa nemali podávať vo veľkých množstvách a príliš často.Denne by sa malo morčiatku podať 1-2 polievkové(10-30g) lyžice kŕmenej zmesi.Tieto zmesi tiež spôsobujú obezitu a tá väačšinou vedie k iným vážnym chorobým a taktiež ku kratšiemu životu.

Pitná voda

Pitná voda je pre morčatá veľmi dôležitá.Niektorí chovatelia morčatám vodu nepodávajú odvôvodnujú to tým že ak má morča veľa štavnatej potravy nepotrebuje vodu.Ale morčiatka by samozrejme vodu mali mať aj v tom prípade že majú veľa štavnatej stravy.Ak máte morča ,v lete, vonku vo výbehu s trávou malo by mať vodu. Ak morča nepije každý deň ja taky by malo mať prísun čerstvej vody.Morčiatko sa napije,keď bude mať chuť.Voda by sa mala meniť každý deň.
Ak by sme vodu nemenili mohli by na dne napájačky tvoriť riasi.Vtedy treda napájačku umyť.V zime môžme dať do nápajačky vitamín C.

Akú napájačku kúpiť?
Napájačku kupujeme podľa toho či máme klietku alebo akvárium.Na našom trhu je mnoho značiek napáječiek,ale niektoré sú nekvalitné.Každý má iný názor na to aká napájačky by mala byť.Niektorí uprenostňujú napájačky s drôtikom iný s krúžkom ktorý sa prestrčí cez mreže.Na akrvárium existujú napájačky s prísavkou.Keď som mala akvárium mala som napájačku s prísavkou,niektoré napájačky majú prísavku ,ktorá držala dobre iné nie.Napájčky s prísavkou sú tiež vhodné na plastové klietky.

Doplnky stravy

Doplnky stravy:
-suché pečivo:
Morčatá ho veľmi neobľubujú,tiež nemá pre ne žiadnu výživovú hodnotu.Morčiatka si na ňom  obrusujú svoje hlodáky.Najlepšie je si pečivo nechať vysušiť na radiátore ,v mikrovlnke alebo v rúre.Tiež si môžete kúpiť suché pečivo v pekárni.                                          
-suché konáriky:Tiež slúžia na ohryzávanie zúbkov.Môžete ich použiť namiesto pečiva.Sú na to najlepšie konáriky ovocných stomov.Ale tiež môzeme použiť aj iné pokiaľ vieme že není jedovatí.
-konáriky vŕby:
Pôsobia ako prírodné antibiotikum.Môžme ich dať morčiatku, ktoré má menšiu virózu.Tiež môžu poslúžiť ako prevrencie.Niektoré morčatá ich však nejedia.Morčiatkaam dajte len otrhané konáriky bez lístkov.
-obilninové tyčinky:
Dostať ich kúpiť v chovproduktoch ale ja v hypermaketoch.Morčiatkam chutia.Tiež si na nich obrusujú zúbky.
 

V chovprodukte sa dajú kúpiť rôžne maškrty.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz

TOPlist